skip to Main Content
62

ÖZEL GÜNLERDE SEVGİ (62)

62-17.05.2019

ÖZEL GÜNLERDE SEVGİ

Bu yıl anneler günü ramazan ayına denk geldiği için sanki daha sakin geçti etrafta. Lakin sosyal medyada yoğun ve gürültülü bir şekilde kutlandı. Herkes annesiyle beraber paylaşımlar yaptı ya da annesine bir şeyler yazdı. Mesajlaşma platformlarında anneler günü ile ilgili videolar paylaşım rekorları kırdı. Ne de olsa baş tacımız, hayattaki en önemli dayanağımız ve karşılıksız bize her şeyi veren “anamızın” günüydü geçtiğimiz pazar günü. Bundan dolayı bizimde bir annemiz olduğunu ve onu ne kadar çok sevdiğimizi herkes görmeliydi, bilmeliydi, beğenmeliydi hatta yorum yazmalıydı. Tüm bunları yaparken de, bu özel günlerin kişiye sadece mutluluk verdiği izlenimlerini çevreye bir sevinçle yaydık sanki. Çoğu zaman bu özel günler kimileri için mutluluk kaynağı olsa da kimileri içinse hüzün günüdür aslında. Hiç düşündünüz mü bu özel günler neden var veya kim çıkardı diye? Tüm bu özel günlerin içerisinde hiç kuşkusuz ki en önemlisi anneler günüdür. Bilmeyenler için anneler gününün çıkış hikayesi..

1866 yılında  Amerika’nın Philedelphia eyaletinde Arina Jarvis isimli bir kızın çok sevdiği annesi öldü. Hayatta kimsesi kalmayan Jarvis, annesinin ölümüne bir türlü alışamadı ve yaşama küstü.. Jarvis’in halini gören yaşlı komşusu bir gün Jarvis’e “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.” dedi. Bu iki cümle Jarvis’i çok etkile­di. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis’in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti, yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil de severek anmaya başladı. Acıları azaldı, içinde duru bir sevgi oluştu. Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis’in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına : – Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti “Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.” dedi. Arkadaşları Jarvis’in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı, daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı. Ülkemizde ise 1955 yılından beri mayıs ayının ikinci pazar gününde anneler günü kutlanıyor.

Anne demek benim için: Karşılıksız seven, karşılıksız veren, bizi her halimizle kabul eden, her durumda bizi affeden, her günümüzde yanımızda olan, bize nefes veren, koşullar ne olursa olsun sabırla bizi en iyi şekilde büyütmeye çalışan ve her an bizim iyiliğimiz için dua eden tek kişidir şu hayatta bana göre. Annelerin yerini kimse dolduramaz kuşkusuz. Yüreğinde bir evlat sevgisi barındırabilen bir anneye sahip olmak en büyük şans ve mutluluktur. Birde merhametli, vicdanlı ve bencil olmayan bir anneye sahipseniz ve de beraber yaş alabiliyorsanız kaymaklı mutluluktur bu. Çünkü her anne, anne olamıyor maalesef. Sadece doğurmakla anne olunmuyor. Hatta doğurmadan çok daha iyi anne olanlar var şu dünyada. Şu hayatta iyi bir anneye sahipseniz hayata 10-0 önden başlıyorsunuz demektir, çünkü bir çocuğu yoğuran ve iyi bir insan haline getiren bir annedir. Babaları da unutmuyoruz tabi ki fakat annenin yeri her zaman ayrıdır bir çocuk için.

Bu özel günlerde beni sevinçten çok hüzün kaplar aslında. Sahip olduklarımızdan çok, bunlara sahip olmayanları hatırlatır özel günler bana ve tarif edilemez bir üzüntü duyarım. Yetimhanedeki çocuklar gelir aklıma, huzur evindeki yalnız yaşlılar, annemin annesini 5 yaşındayken kaybedişi, sevdiklerini erken kaybedenler, şu fani hayatta belki de sevgiyi hiç tadamamış olanlar, hiçbir zaman bir aileye sahip olamamış insanlar.. gelir de gelir aklıma.. o yüzdendir ki hiç sevmem bu “adı” konan özel günleri. Kimilerini mutlu ederken, kimilerinin hüzün kaynağı olan bu günlerin adı olmamalı bence. Genellikle bir hatırayı yad etmek ve veya unutulmamasını sağlamak gibi daha ulvi niyetlerle ortaya çıkmış olan bu tarz özel günlerin zamanla amaçlarını aştığını düşünmekteyim. Özel günler artık daha çok bir gösteriş ve tüketim çılgınlığına dönüşmüş durumda maalesef ki. Özellikle markaların ve pazarlamacıların oyuna girmesiyle yıllar içerisinde giderek değişmeye başladı. Bu özel günler yaklaşırken akıllarda olan en büyük sorunun “ne hediye alsam?” olmasını da markaların bu günleri sahiplenmesinin önemli bir sonucu olarak sayabiliriz. Alıp verilmesi artık bir beklenti haline gelen hediyelerin artık ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurunca, özel günlerin kendi ekonomilerini yarattığını söyleyebiliriz. Böylelikle de bu kutlamaların veya anmaların asıl amacının dışına çıktığı ve maneviyattan uzaklaşarak maddiyata dönüşmüş olması da kaçınılmaz oldu.

“Cehennem, insanın yüreğinde sevginin bittiği yerdir.” demiş Dostoyevski. Sevdiğimiz birini hatırlamak veya bunu ona göstermek için illaki adı konmuş özel bir güne ihtiyacımız yok. Önemli olan bu günler dışında da bir araya gelebilmek, birbirini hatırlayıp sayabilmek ve bir birimize özen göstererek sevgimizi ifade edebilmektir. Günlük yaşamda en çok kullanılan sözcüklerden biri de sevgi sözcüğüdür. Sık sık duyar ya da okuruz; “…insanlar sevmeli birbirlerini…”, “…her işin başı sevgi…”, “sevelim birbirimizi, sevgi gibisi yok…”; ikide bir sevmeyi öğütleyen sözler söylenmesi, samimi bir sevgi açlığını mı dile getiriyor acaba? Kim bilir, belki de? Onun için sevmekten vazgeçmeyelim.. Haftaya kadar sevgiyle kalın.. #iyiliktenyanaolalım

Hintli  bir adam suda bata çıka ilerlemeye çalışırken yanına bir akrep gelir. Onu kurtarmaya karar verir ve parmağını akrebe uzatır ama akrep onu sokar. Hintli tekrar akrebi sudan kurtarmaya çalışır ama akrep onu tekrar sokar. Yakınlarındaki başka biri ona, sürekli onu sokmaya çalışan akrebi kurtarmaya çalışmaktan vazgeçmesini söyler. Ama Hintli adam şöyle der; “Sokmak akrebin doğasında vardır. Benim doğamda ise sevmek var. Neden sokmak akrebin doğasında var diye kendi doğamda olan sevmekten vazgeçeyim?”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Ticari Hayat Gazetesine ve Şira Yıldız Asan’a aittir. Kaynak gösterilirse veya habere aktif link verilirse köşe yazısı/haberin bir bölümü kullanılabilinir.

 

http://www.ticarihayat.com.tr/yazar/OZEL-GUNLERDE-SEVGI/2176

This Post Has 3 Comments
  1. Şahane yazmışsınız. kaleminize yüreğinize sağlık. Blogunuzu ve yazılarınızı beğenerek takip ediyorum.

  2. çok doğru, sevgimizi belli etmek için özel günlere ihtiyacımız yok. ve özel günleri bu kadar önemsemekte yanlış. yazınızı severek okudum gene.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir