skip to Main Content
8 Bahar Yorgunluğu

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HAYATTAN ZEVK ALMAK (8)

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HAYATTAN ZEVK ALMAK

Bahar geliyor. Halsizlikler, yorgunluklar, depresif haller baş göstermeye başladı…

Aslında insanlarda kışın olması beklenen şeylerdir bunlar. Güneşin açması, baharın, yaz aylarında gelmesiyle birlikte depresyondan çıkması gerekir insanların. Ama son zamanlarda bahar ve yazın depresyona girip, sonbaharda depresyondan çıkanlar olmaya başladı. Mevsime göre farklılık gösteren duygusal değişimlerin nedeni ise beynin melatonin salgısından ileri gelmektedir. Melatonin bize mutluluk veren bir salgıdır. Gün ışığıyla bağlantılı olarak salgılanır. Kışın, melatoninin düzensiz salgılanması nedeniyle depresyon oluşabiliyor. Bahar ve yaz aylarında oluşan depresyonun nedeni ise henüz kesin olarak bilinmiyor. Ama bahar aylarında halsizlik, uykusuzluk, yataktan çıkmak istememe gibi depresif şikayetler de artık çok fazla günümüzde.

Aslında beynimiz en çok önem vermemiz gereken, ama aksine en fazla ihmal ettiğimiz organımız. Oysa yaşadığımız her şeyi ona borçluyuz. Mutlulukları, sevinçleri, üzüntüleri, depresyonları, heyecanları… Çünkü görünen o ki ona ne kadar iyi bakarsak, o da bize o kadar iyi davranıyor.

Hepimizin isteği değil midir, hayattan keyif almak! Hani her şeyden mutlu olabilen insanlar vardır ya, işte onlar gibi yaşamdan doyasıya zevk almaktan bahsediyorum.. Ne bileyim; bir yorgunluk kahvesi içerken gülümseyebilmek.. Evine gidip güzel bir film izleyerek, günün bütün stresinden kurtulabilmek.. Çimenlerin üzerine yatıp bulutları izlerken deli gibi keyif alabilmek..

Sabahları mutlu kalkan, güne büyük bir neşe ve enerjiyle başlayan ve hayatının nasıl gittiği sorulduğunda gülümseyerek yanıt veren insanları bilirsiniz. Bu insanların çok farklı bir hayatları, tüm sorumluluklardan arınmışlıkları ve sınırsız imkanlarının olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tabi ki hayır. Onlar sadece, hayatı sevmeyi öğrenebilmiş insanlar.

İnsanın kendini sevmesi ve kendiyle barışık olması, sevilmek için başkalarına bağlı olmamayı beraberinde getirir. Hayatı seven insanlar, öncelikle kendilerini sevmeyi ve önemsemeyi öğrenmiş insanlardır ve bir şeyleri yaparken de tek amaçları başkaları tarafından sevilmek veya onaylanmak değildir.

Mutlu insanların ortak özelliklerine baktığımızda büyük servetler veya dillere destan aşk ve sevgi öyküleri görmediğimiz dikkatinizi çekti mi? Aslında her şey kendini kabullenmek ve kendine güvenmekle başlıyor. Yaşadığımız bir tek hayat olduğunu bildiğimiz ve onu kocaman “keşkelerimiz” olmaksızın geçirmeyi amaçladığımız zaman, hayattan memnun olmaya giden ilk adımı atmışız oluyoruz.

Hepimiz ölümlüyüz. Buna karşı çıkma olasılığımız tabi ki yok; ama bu gerçekle nasıl başa çıkacağımızı kendimiz belirleyebiliriz. İç huzuru yüksek olan insanlar da genelde ölümden korkmayan, sadece yaşamakta oldukları hayata konsantre olabilen kişilerdir. 

Mevsim geçişlerinde kendi ruh sağlığımız için öncelikle bol su içmek, sağlıklı beslenmek, spor yapmak, pozitif düşünmek, her gün şükretmek, bize iyi gelen insanlarla görüşmek ve insanlara yardım etmek önceliğimiz olmalı. Beynin protein alımını artırıp, karbonhidrat alımını azaltmak gerekir. Beyine yüzde 80 civarında protein, yüzde 20 civarında şeker lazım. Omega 3”ün de depresyona çok iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bol balık yemek veya balık yağı almak çok yararlı olabilir özellikle mevsim geçişlerinde. Bir de yaşadığımız stresi başka yere taşımamayı öğrenmeliyiz. Diyelim stresli bir gün geçirdik, gözlerimizi kapatıp bir süreliğine çok güzel bir yerde olduğunuzu hayal edebiliriz. Ya da işten çıkmadan bir 5-10 dakika yapabiliriz bunu. Güzel, olumlu şeyler düşünmek beynin alfa dalgalarını artırır. Sağlıklı alfa dalgalarının ise beyni rahatlattığını biliyoruz.

Ayrıca en önemli işlerimizi günün ilk saatlerinde yapmalıyız, böylelikle günün geri kalanında gereksiz yere baskı yaşamayız. Önemli ya da öncelikli işlerimizi günün ilk saatlerinde bitirirsek, günün geri kalan kalan kısmını çok daha keyifli geçirebiliriz. Eğer siz de hayattan keyif almayı bilen insanlar arasına katılmak istiyorsanız, bu öneriyi kesinlikle değerlendirmelisiniz. Sabah zindeliğinizi boş yere harcamamalısınız.

Çünkü hayattan keyif almak tek kelimeyle bir tercih meselesidir ve buda sizin tercihiniz olacaktır..

13.04.2018

ŞİRA YILDIZ ASAN

http://m.ticarihayat.com.tr/yazar/MEVSIM-GECISLERINDE-HAYATTAN-ZEVK-ALMAK/1346

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Ticari Hayat Gazetesine ve Şira Yıldız Asan’a aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilirse köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kullanılabilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir