skip to Main Content
32136231 - Creative Bouquet In Boots

KENDİ YAŞAM KOÇUNUZ OLABİLİRSİNİZ -2 KENDİNİZİ KEŞFEDİN (18)

KENDİ YAŞAM KOÇUNUZ OLABİLİRSİNİZ -2

KENDİNİZİ KEŞFEDİN

İlk olarak kendimizi keşfetme vakti. Sizi aşağı çeken psikolojik durumlardan kurtulmak, rahatlamak ve hayata daha pozitif ve özgüvenli bir ruh hali ile devam etmek için öncelikle kendimizi iyi tanımamız gerekiyor.

Yeni yapılanma sürecine başlarken sizden hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeylerin farkına varmanızı, kendinizi dinlemenizi, kendi ruhsal dünyanızda bir gözlem yapmanızı rica ediyorum. Bunun da en iyi yolu yazmakla mümkün. Tüm dürüstlüğünüzle aklınıza gelen her şeyi yazın.

Günlük hayatımızda o kadar kör yaşıyoruz ki; neredeyse tüm algılarımız kapalı olarak otomatikleşmiş bir rutin içinde yapıyoruz günlük işlerimizi. Duyarlılığımızı yitiriyoruz, hassasiyetimizi kaybedip uyuşuyoruz. Şehir hayatının yorucu temposunda günlük hayatımızı hızlandırırken, neredeyse beş duyumuzu da köreltiyoruz. Daha fazla farkında ve duyarlı olabilmek adına, kendi kendinin karşına geç ve bak bakalım kendin özgüvenli mi, dürüst mü, mutlu mu, sakin mi, huzurlu mu?
Kendine “ne istiyorsun, bir ihtiyacın var mı” diye sor bakalım. Bugün sadece kendimizi düşünelim..

Düşünün ve bugün analiz edin kendinizi. Size neler iyi geliyor, sizi neler geriyor biraz farkına varın kendinizin. Kimlerle sohbet etmekten kaçıyorsunuz, hangi insanlar size daha iyi geliyor keşfedin biraz. Sizce de, hayatınızı zorlaştıran bazı kimselerle aranıza bir sınır çekseniz, ruh haliniz daha pozitif olmaz mıydı? Motivasyonunuzu aşağı çeken ve bir asalak gibi sizin enerjinizden beslenen kişilerle aranıza mesafe koymayı öneriyorum. Deneyin, çok faydasını göreceksiniz.
Başkalarına ayıp olmasın diye takdir edilmediğiniz, teşekkür görmediğiniz eylemleri alın yazısıymış gibi göğüslemenize gerek yok. Kimse bunun için sizi takdir etmeyecek. Gene başkalarına ayıp olmasın diye kırgınlıklarınızın üstünü çizmek, sessiz kalıp içinize kapanmak kendinize yapacağınız en büyük hata. Herkesin sizi sevmek zorunda olmadığı gerçeğini kavradığınızda, hayat çok daha güzel olacak.

Çünkü kendimizi tanımak, hayatta atacağımız adımların şeklini belirliyor. Kendimizi ve hatta yakın çevremizde olup bitenleri analiz etmek bizi olasılıklara karşı daha hazırlıklı kılıyor.
Hayatta başımıza gelen şeylere verdiğimiz tepkiler, bizim karakterimiz oluyor. Bu yüzden kendinizin zayıf yönlerini bilip, farkındalıkla attığınız her adım bir sonraki hamleniz için sizi daha güçlü kılacak.
Yaşamınızı kontrol altına almak için hedeflerinizi, sivri köşelerinizi, en iyi üstesinden geldiklerinizi çok iyi biliyor olmalısınız.

Hayatta her şeyin bir uyum içinde olması iş hayatı için de geçerlidir. Peki, siz sevdiğiniz işi yapıyor musunuz? Şimdi kendinizi bir tartın, “Gerçekten çalışma hayatınızda rutin olan şey, mutsuzluk ve düşük motivasyon mu?” Belki de iş değiştirme vaktiniz gelmiştir.

Bazen birçok kişi gerçekten çok az para kazandıkları, fakat çok huzurlu ve mutlu oldukları işlerini daha iyi para kazanacakları bir teklife değişmiyor. Sonuçta çok daha sağlıklı bir iş ortamında çalışıyor olmayı daha fazla kazanca tercih ediyor. Kısacası başarılı olmak sevdiğin işi yapmaktan geçiyor.

Gelelim görüntümüze. Nasıl gözükmek istiyoruz? Feminen mi,  maskülen mi, çarpıcı mı, sportif mi, klasik mi, modern mi? Abartıyı mı seviyorsunuz, yoksa sadeliği mi? Kendini tanıyarak başlar stil. Nelerin içinde kendinizi iyi hissettiğinizi, neleri daha iyi taşıdığınızı kendiniz keşfetmelisin. Son modaya uymak yada popüler olanı taklit etmek zorunda değilsiniz, fakat akılda kalmak için mutlaka kendinize has bir stiliniz ve tarzınız olması gerekir.

Hem ruhsal, hem fiziksel olarak kendinize değer verip yatırım yaptığınızda; kısacası “iyi” olduğunuzda, siz kendinizi sevecek dolayısı ile karşıdaki kişi de sizi saymak zorunda kalacaktır.

Bu yüzden asla bu hayatta hiç bir şeyden korkmamalısınız. Korkmazsanız eğer, o zaman krizleri daha iyi yönetir ve daha doğru adımlar atarsınız. Her zaman yolumuzu çizme şansımız olmuyor biliyorum ama yolu nasıl kat edeceğimiz bize bağlı.

Kendinize uyan bir yaşam stili seçin ve yaşamak istediğiniz kaderde korkularınız olmadan, en büyük engeli yani “kendinizi” aşarak yaşamınızı kurun. Çünkü düşünme, sevme, seçme, vazgeçme, hayal etme, plan yapma, ikna etme, konuşma gücümüz ve tercih yapma gücümüz var. En önemlisi de “aklımız” var.

Haftaya devam edeceğiz.. Bu haftayı da Henry David Thoreau’ un sözüyle kapatalım “Hayatınızı kolaylaştırırsanız, dünyadaki kurallarda daha kolay ve basit olur.”.. Bu Pazar ki “Seçimlerin” ülkemize hayırlara vesile olması dileklerimle..

22.06.2018 (18)

ŞİRA YILDIZ ASAN

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Ticari Hayat Gazetesine ve Şira Yıldız Asan’a aittir. Kaynak gösterilirse veya habere aktif link verilirse köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kullanılabilinir.

http://m.ticarihayat.com.tr/yazar/KENDI-YASAM-KOCUNUZ-OLABILIRSINIZ-2-KENDINIZI-KESFEDIN/1498

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir