skip to Main Content
26 Güçlü Kadınlar

KADINLAR-3 GÜÇLÜ KADINLAR (26)

KADINLAR-3  GÜÇLÜ KADINLAR

Sevgili okuyucularım kadın olmak bir ayrıcalıktır bence, fakat bazen ülkemizde pek çok alanda bir kadın olarak yaşamak bizi zorlayabiliyor. Bu durum bizi mecburen “güçlü kadın” olma rolüne itiyor.  Bu durumda da tüm kadınlar güçlü olmak ve öyle görünmek istiyor aslında, çünkü cinsiyetçiliğin olduğu bir evrende kadın olmak çokta kolay olmamıştır tarih boyunca. Eril bir dünyada kadın haklarını savunmak bile zorlamıştır kitleleri. Yaşam koşulları bizi güçlü kadın olma yoluna itmiştir ve tercih hakkı bırakmamıştır bizlere kanımca. Peki, güçlü kadın kimdir, hangi özelliklere sahiptir ve nasıl yaşar? Gelin hep birlikte bakalım güçlü kadınlar mıyız?..

Hemen her alanda başarıyı yakalamış kadınların en temel özelliklerinden biri zeki olmalarıdır. Hayat içerisinde karşılaştıkları tüm durumlara karşı nasıl hamle yapacaklarını bilirler ve her şeyi kendi avantajlarına uygun şekle çevirirler.

Güçlü kadınlar, sabırlıdırlar. Karşılaştıkları olumsuz durumlar karşısında önce dinlemeye, anlamaya, anlam vermeye çalışırlar. Ardından nasıl davranmaları gerektiğine karar verirler ve kendileri için en doğru olan şekilde davranmaya gayret ederler.

Güçlü kadınlar, enerjilerini asla tek bir işe harcamazlar. Bazen ev hanımlığı ile iş hayatını aynı anda götürürler, bazen de hangisini yaparlarsa yapsınlar mutlaka birden fazla iş yaparlar. İster bir hobi olsun, isterlerse para kazandıkları bir iş; mutlaka kendilerini geliştirecekleri ve potansiyellerini ortaya koyacakları ayrı bir iş bulurlar.

Ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar, her ne yaparlarsa yapsınlar, güçlü ve başarılı kadınlar her zaman kendilerine vakit ayırırlar. Kendileri ile ilgilenirler, bakım yaparlar, kişisel gelişimlerine önem verirler, eğitim alırlar. Asla tek bir şeyle yetinmezler ve her zaman daha iyisine ulaşmak için kendi donanımlarını artırırlar.

Güçlü kadınlar, iyi ve mutlu bir hayatın evdeki huzurdan geçtiğini bilir. Aile hayatının ve ev içerisinde bir aile olmanın getirdiği huzurun, hayatın geneline yansıdığını bilerek buna ulaşmak için çaba gösterirler.

Güçlü kadınlar sporu, bir hobi olarak değil bir yaşam biçimi olarak kabul ederler. Haftanın her günü spor yapmaya, sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem verirler. Erken yatarlar ve güne erken başlarlar. Düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırırlar.

Güçlü kadınlar mutluluğu kendilerinde bulurlar. Kendilerine güvenirler. Bu da başkalarının onayı veya teşviki olmadan mutlu olmalarını sağlar.

Güçlü kadınlar, sadece kendi eylemlerinin onları başarıya ulaştıracağının bilincindedirler. Bu nedenle her zaman hedeflerine ulaşmak için bir şeyler yaparlar ve onlar için önemli olan bir adım atmaktır. Ne istiyorlarsa onu yaparlar. Başarının ayaklarına gelmesini beklemezler. Her zaman, kendilerini geliştirmeye, daha iyisi için çabalamaya devam ederler.

Güçlü kadınlar kendilerine zarar veren kişileri kendilerinden uzaklaştırırlar. Sinirli, dedikodu yapan, sürekli eleştiren ve gereksiz dram yaratan insanları hayatlarından çıkarırlar.

Güçlü kadınlar, affetmenin kendilerini nefret duygusundan uzaklaştırmada kilit rol oynadığını bilir. Eğer sizi üzen veya kıran şeyleri affetmezseniz, mutsuzluğa neden olan acı ve keder bedeninizi kaplar. Yine de, güçlü kadınlar affetseler bile kendilerini inciten şeyleri asla unutmazlar. Bu sayede, hatalarından ders çıkarırlar ama güvenmedikleri kişilere karşı dikkatli davranmaya devam ederler.

Başkalarının ne düşüneceğini umursamazlar. Onlar için, başkalarıyla karşılaştırılmak önemli değildir. Çünkü mutluluklarını bunun üzerine kurmazlar. Güçlü kadınlar, diğer insanların onlar hakkındaki olumsuz fikirlerini umursamazlar.

Sonuç olarak, güçlü kadınlar başarısızlıklarının da başarılarının da yalnızca kendi eylemlerinden kaynaklandığını bilirler. Mükemmel olmadıklarını bilirler ve kusurlarını kabul ederler

Bu nedenle, güçlü kadınlar kendilerini oldukları gibi kabul edebilirler. Bu sadece güçlü yanlarını değil, aynı zamanda zayıf yönlerini de kabul etmeleri anlamına gelir. Bu durum onları daha uyumlu bireyler haline getirir.

Güçlü kadınlar ne kadar değerli olduklarının bilincindedir. Hatta genellikle güçsüz kadınlara nazaran, kendi değerlerini daha çok bilirler. Aslında, pek çok güçlü kadın bazı tecrübeler edinmeden, zorluklar yaşamadan bugünkü konumlarında olamazlardı. Zor zamanların üstesinden gelerek, içlerindeki gücün farkına vardılar.

Peki, güçlü kadın ideal kadın mıdır? Güçlü kadın kendiyle barışıktır ve hayatın anlamını algılayarak ve anlayarak yaşar.. Sevgili okuyucularım “güçlü kadın” rolüne ek olarak birde ideal kadın olma özelliklerine sahip olursak beyleri kalplerinden vurmuş oluruz… Her erkek, kendi iç dünyasında farklı bir ideal kadın algısı oluşturur. Elbette her erkek için “güzel kadın” tanımı farklıdır. Ancak bu tanımda, ideal kadın algısı için birçok erkeğin hemfikir olduğu özellikler vardır. Erkekler için ideal kadın nasıl olmalıdır cevaplarına bakalım ve bu özellikleri de göz ardı etmeyelim derim..

Erkekler, kesinlikle gülümseyen kadınları daha sempatik ve çekici buluyor. (Birçok erkeğin mutlu kadınlarla birlikte olmasının altında yatan neden; özgüvene olan hayranlık ve kadının sahip olduğu mutluluk ve pozitif enerjiden bir nebze olsun faydalanabilmek.)

Birçok erkek balık etli, daha kıvrımlı bir bedenin çok daha seksi olduğunu düşünüyor. Özetlersek zayıf olmayınız lütfen. Ayrıca erkekleri hem psikolojik, hem de fiziksel olarak aynı anda uyaran duyulardan birisi de koku almadır. Bu yüzden de ideal kadının özelliklerine imza gibi kişisel bir iz bırakan kokuyu da ekleyerek, sizi anlatan bir parfümünüz olsun..

Ne kadar kusursuz fiziğe ve dış güzelliğe sahip olursanız olun, eğer silik ve güvensiz bir kadınsanız erkeklerin gözündeki ideal kadın tanımına yerleşemiyorsunuz. Erkeklerin büyük bir kısmı kadınlar üzerinde güç ve hakimiyet kurmak istese de, karşılarında sağlam duruşu olan ve kendini iyi ifade eden bir kadının olmasını istiyor. Kısacası özgüveniniz, her zaman fiziksel özelliklerinizin önüne geçiyor.

Kalbe giden yol, mideden geçer derler.. Doğru da demişler.. Erkekler ideal kadın özelliklerine mutlaka iyi yemek yapmasını, ya da en azından iyi yemekten anlamasını bekliyorlar.

Erkeklerin ideal kadın algısında yüksek bir feminen çizgi var. Bu kimi zaman konuşmanızda, kimi zaman dokunuşunuzda, kimi zaman seçtiğiniz bir ayakkabıda bile olsa, tarzınızın içinde mutlaka feminenlik olması önemli. Ona erkek olanın kim olduğunu hissettirmeniz gerekiyor. Ayrıca karşınızdaki erkeği iyisi ve kötüsüyle sahiplenin, değiştirmeye çalışmayın. Onu değiştirmeye çalıştığınızda sinirlenecek ve sizinle çatışacaktır. Değiştirmek yerine ılımlı bir orta yol bulun.

Kısacası erkeklerin “ideal kadın” tanımında, birlikte olduğu kadınla dışarıda iyi bir resim oluşturmak, cinsellikten sosyal hayata, iş çevresinden aile ortamına kadar her konuda uyum gösteren kadınlar yer alıyor.

Güçlü kadın aynı zamanda ideal kadın da olabilir, yeter ki bunu istesin. Hiçbir şey bundan alıkoymaz onu ve kendi tercihleriyle yaşamaya devam eder…

Haftaya geçtiğimiz günlerde yapmış olduğum 10 günlük Karadeniz yaylaları tatilimde gözlemlediğim Karadeniz kadınını yazacağım sizler için. Haftaya kadar sevgiyle kalın.

“Kadınlar güçsüz oldukları için ağlamazlar. Uzun zamandır güçlü oldukları için ağlarlar.”

17.08.2018 (26)

ŞİRA YILDIZ ASAN

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Ticari Hayat Gazetesine ve Şira Yıldız Asan’a aittir. Kaynak gösterilirse veya habere aktif link verilirse köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kullanılabilinir.

http://www.ticarihayat.com.tr/yazar/baslik/1608

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir