skip to Main Content
25 Yas Alan Kadınlar

KADINLAR-2 YAŞ ALAN KADINLAR (25)

KADINLAR-2 YAŞ ALAN KADINLAR

Toplumumuzda kadınlar maalesef sınıflandırıldığı için, yaş alan kadınlar da kendilerini bir süre sonra solmaya mahkum hissediyorlar. Ben bunun doğru olmadığı kanısındaydım. Her yaşın tadını çıkarabiliriz biz kadınlar olarak. Yaşlanmaktan korkan herkese cesaret vermek isterim: Sinirinizi bozmayın, yaşlanmak o kadar da kötü değil, lütfen endişe etmeyin..

Yaş almak her zaman duygusal ve fiziksel boyutta o kadar da kolay olmuyor; ancak bu basitçe vazgeçme, teslim olma ve korku içinde saklanma zamanı hiç değildir. Tam tersine, bu ortaya çıkmanız ve bu korkulara yüksekten bakmanız için tam zamanı.

Bir ankette “İçinizden geldiği gibi mi yoksa yaşınızın gerektirdiği gibi mi yaşıyorsunuz?” diye sorulmuş. Erkeklerin çoğu “İçimden geldiği gibi yaşıyorum” derken, kadınların çoğu ise “Yaşımın gerektirdiği gibi yaşıyorum” diye cevap vermiş. Bu sonuçtan şunu çıkartıyorum; toplumun standartları kadınlar üzerinde çok daha etkili. Bu standartların ortaya koyduğu ve yaşının gereği gibi davranma olgusu kadınların kendilerini baskı altında hissetmelerine neden oluyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki “içinden geldiği gibi davranan kadın” toplum tarafından damgalanıyor, hatta uyarılıyor. Yaş almış bir kadının mesela çılgınca dans edebilmesini kabul edemiyor toplum.

Toplumda yaş alan kadın bu kadar kategorize edilirken ve üzerinde çok fazla baskı kurulurken, yaş alan kadın ne yapacağını şaşırıyor. Bu şaşkınlık içerisinde aslında görmesi gereken “yaş almayla ” birlikte, tüm olumlu gerçeklerin farkındalığını kaçırıyor.

Gelin birlikte farkındalık yaratalım ve yaş almanın olumlu ve güzel taraflarını birlikte algılayalım..

Yaş aldıkça, birçok şeyi tekrar düşünür ve birçok soru sorarsınız kendinize. “İstediğim hayatı yaşadım mı? Mutlu muyum? Hayallerimi gerçeğe dönüştürdüm mü?” ve belki de bu soruların cevapları, sizi bir orta yaş krizine doğru sürükler.

Yaş aldıkça, herhangi bir kriz yaşamanız gerekmez. Akılcı bir şekilde hareket etmek, hayatın her anını eğlenerek ve gerçekten hissederek yaşamak, her bir saniyenin vazgeçilmez bir hazine olduğunun farkına varmak ve şu hayata sadece bir kez geldiğinizi hatırlamak ve anlamak için harika bir zaman dilimidir yaş almış olmak.  

Aslında yaş aldıkça size zarar verecek, enerjinizi alıp götürecek, yanlarında olmaktan pek de hoşlanmayacağınız insanları artık fark eder ve ona göre arkadaşlıklar kurmaya başlarsınız. Başkalarını değiştirmede ısrarcı davranmazsınız; sadece onları olduğu gibi kabul eder ve yaşamınıza olumlu katkıda bulunan insanları yanı başınızda tutarsınız.

Yaş alınca, her zaman istediğiniz hayatı yaşayıp yaşamadığınızı düşünür ve eğer istediğiniz hayat bu değilse, hayal ettiğiniz her ne varsa gerçekleştirmek için gerekli olan tüm değişiklikleri yerine getirmek için tam zamanı olduğunun farkına varırsınız. Artık başkalarının sizinle ilgili düşüncelerinin ve söylediklerinin bir önemi olmaz, çünkü kendinize ve kendi düşüncelerinize değer vermeyi öğrenmişsinizdir.

Sizi kimin gerçekten sevdiğini veya sevmediğini artık anlarsınız. Sizi arayıp sormayan insanların, sizi özlemeyen insanların ve gerçekten ihtiyacınız olduğunda yanınızda olmayan insanların artık sizi sevmediğinin farkındalığını yaşarsınız. Ve eğer birinin sizi sevmediğini biliyorsanız, siz de onları hayatınızda istemezsiniz ve gitmelerine izin verirsiniz.

Hayatınız boyunca, birçok farklı arkadaşınız olmuştur. Bazıları hayatınızdan kopmuşken, bazıları hala hayatınızdadır. Kimileri yaşamınıza daha yeni girmişken, kimilerini ise yıllardır tanıyorsunuzdur. Ve artık arkadaşlarınızın nasıl birisi olduğunu, hem iyi hem de kötü günlerinizde kimin yanınızda yer alacağını tahmin edersiniz. Onlar her zaman sizin yanınızda kalıp, size koşulsuz destek veren dostlarınızdır.

Yaş aldıkça, sizi geçmişte komik duruma düşüren olaylara artık gülüp geçersiniz, çünkü artık geçmişte yaptıklarınız için utanç duymazsınız. Başkalarının ne düşündüğünü, ne söylediğini ya da ne yaptığını umursamazsınız. Eğer söyleyecek aşırı uçta bir şeyiniz varsa, söylersiniz. Eğer kendinize güleceksiniz, güler geçersiniz. Düşündüğünüz her ne varsa uygun bir biçimde, nazikçe ve saygılı olarak artık ifade edersiniz. Fikriniz önemlidir ve diğer insanların da bunu bilmesi gerekir.

Yaş aldıkça, cinsellik hakkında sahip olduğunuz önyargılar artık geride kalır. Cinselliğin sadece bir yatakta yatmaktan ibaret olmadığını, bir bakış, bir öpücük, bir mesaj ve sonsuza kadar süren bir zevk anı olduğunu öğrendiğiniz için, artık onun tadını çıkarmayı bilirsiniz.

Yaş aldıkça, anların tadını çıkarmayı öğrenirsiniz ve de duygusal olarak bağımlılıklarınızdan kurtulursunuz. Erkek sizi bir sebepten dolayı aramadığında, gene de mutlu olursun. Çünkü artık bağımlı değil de, bağlısınızdır. Sevmesini bilirsiniz…

Kadınların hayatlarında en mutlu oldukları dönemler yaş almaya başladıkları dönemlerdir. Bir anlamda öncelikleri yer değiştirir ve bilinçli bir şekilde kendilerinin farkına varırlar. Yaşam enerjisini bilinçli kullandıkları için; sağlıklı beslenmeyi, sporu hayatın bir parçası haline getirirler. Ruh dinliği, huzuru ve fotoğrafın bütününü görürler.

Aslında hayatımızın bir parçası olan yaşlanma korkusu tamamen yanılsamadan ibarettir. Koşulsuz sevmek ve var olana şükretmemiz gerekir. Bunun için de kalbimizle ve beynimizle hayatı yaşamamız gerekir. Size verebileceğim en iyi öğüt şu olabilir; yaş aldıkça daha da korkusuz olun…

Bu hafta sizlere en sevdiğim hayat derslerinden birisini barındıran kısa bir öykü ile mutlu hafta sonlarınız olsun demek istiyorum. Haftaya “güçlü kadınlar” ile yazı dizimizi noktalamak üzere.

İki yaşlı hasta yeni hastane odasına alınırlar. İki hastanın da durumu ciddidir. İkisi de yatalaktır. Hastalardan biri pencere kenarında yatmakta diğeri ise pencere görmeyen tarafta yatmaktadır.
Pencereden uzak hasta hiç konuşmaz. Gözleri kördür ve ağır bir akciğer rahatsızlığı yaşamaktadır. Pencere kenarındaki hasta pek çok denemeden sonra diğer hastayı konuşturmayı başarır. Hastalar önce ailelerinden ve çocuklarından bahsederler. Pencere tarafındaki hastanın sohbeti sayesinde o karamsar hali gitmiş ve huzurlu hissetmektedir diğer hasta. Pencere kenarındaki hasta hemşireden perdeyi ve pencereyi açmasını ve kendisini pencereyi görecek şekilde yatakta oturtulmasını ister. Hemşire sadece bir saat izin verilebileceğini söyler.

Pencere kenarındaki hasta her gün bir saat boyunca diğer hastaya pencereden gördüğü güzellikleri anlatır. Allah’ım der harika bir doğa ve ağaçlar ilerideki gölü görebiliyorum bile. Harika büyük bir göl ve park var. İnanır mısın! pek çok ördek geçiyor ve hava o kadar güzel ki. Diğer hasta onu mutlulukla dinler. Her gün harika bir manzara ve olaylar anlatır penceredeki hasta diğer hastaya. Diğer hasta o bir saatlik pencere anını mutlulukla bekler. Bir gün hemşire kontrol için geldiğinde, pencere tarafındaki hastanın huzur içinde vefat ettiğini görür.

Diğer kör hastanın yanına yeni bir hasta gelir ve konuşmaya başlarlar.  Kör olan hasta yeni hastaya sorar;
– Çok şanslısın penceredeki harika manzarayı görüyor musun?

– Ne manzarası dostum, sadece büyük bir duvara bakıyor bu pencere.

10.08.2018 (25)

ŞİRA YILDIZ ASAN

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Ticari Hayat Gazetesine ve Şira Yıldız Asan’a aittir. Kaynak gösterilirse veya habere aktif link verilirse köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kullanılabilinir.

http://m.ticarihayat.com.tr/yazar/KADINLAR-2-YAS-ALAN-KADINLAR/1596

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir