skip to Main Content
IMG 0711

Her şey “Kişisel İmaj” oldu.. (57)

57_05.04.2019

Her şey “Kişisel İmaj” oldu..

Baharın gelmesiyle birlikte çoğumuzda daha güzel ve bakımlı görünme arzusu depreşti her yaz başlangıcı olduğu gibi. Kışın kalın kıyafetlerden ötürü biraz daha arka plana attığımız fit ve güzel görünme isteğimizi şu günlerde tekrar gündeme alıyor ve en kısa zamanda bir farklılık yaratmak istiyoruz. Tamda şu zamanlarda benim imaj danışmanlarımda müthiş bir artış olur. Merak konusu ise bir imaj danışmanının tam olarak ne yaptığıdır. Bu alanda ne mi yapıyorum? Tek hedefim, imaj danışmanlığı için gelen kişiyi hiç olmadığı kadar özgüvenli ve mutlu bir şekilde yeni imajıyla hayatına devam etmesini sağlamak. Çünkü görünümümüz direkt olarak bizim güvenilir olmamızı, gücümüzü, yeterliliğimizi, davranışımızı, beden dilimizi ve başkaları tarafından nasıl algılandığımızı etkiliyor.

Eğer görünümümüz doğru ise, bu bize özel ve iş hayatımızda başarı sağlamamıza yardımcı oluyor. Biriyle tanıştığımızda topu topu 8 saniyemiz vardır güçlü ve doğru bir etki yaratmak için. Ve bu ilk 8 saniye içerisinde bizim hakkımızda bir yargıya varırlar. Biz buna ‘ilk görüşteki etki’ deriz ve ilk görüşte güçlü bir etki yaratmak için doğru bir görünüme sahip olmamız gerekir. Dolayısıyla bireysel danışanlarıma daha iyi ve güçlü bir etki yaratmak ve bırakmak için görünümlerini nasıl oluşturacaklarını anlatıyorum.

Günümüzde giderek dış görünümün önemi artıyor. Konuşma, beden dili, davranış ve duruş ile birlikte nasıl göründüğümüzün önemi ilk etki için fazlası ile önem taşıyor. İş ve özel hayatımızda çevremizdekileri ilk olarak dış görüntümüzle etkileriz ve ilk intibayı böyle bırakırız. Bu durumda imajımızla da karşı tarafa çeşitli mesajlar vererek bize karşı geliştireceği tutumu ve düşüncesini belirlemiş ve etkilemiş oluruz. İmaj danışmanlığınızı yaparken öncelikle şu an bulunduğunuz iş ve özel hayatınızı göz önünde bulundurarak, bulunacağınız veya bulunmak istediğiniz ortamlara uygun bir imaj ve gardırop belirliyorum. Böylelikle daha fazla fark edilme, özgüven, güven verme, ikna etme, hedefe ve ortama uyma, motive olma ve daha fazla mutlu olmanıza destek oluyorum. Tabi ki bununla bitmiyor, tüm bu süreçte hangi renklerin sizin teninize, göz renginize ve saçınıza uygun olduğunu tespit ediyoruz. Renklerin görünümümüz üzerindeki etkisini bilmek ve anlamak en önemli stil tüyosudur aslında. Siz, göz, saç ve ten renginize uyan renkleri giydiğinizde çok daha sağlıklı, canlı, zayıf, genç ve elegan görünmekle kalmaz dahası gözlerinizin ışıltısını bile değiştirebilirsiniz. Peki, bilinçli olarak mı hayat tarzınıza, kişisel moda stilinize, vücut ve yüz ölçümünüze ve şeklinize göre giyiniyorsunuz? Çoğunlukta bu sorunun cevabı “hayır” dır.

Doğru giyinmek ve alışveriş yapmak için kendimizle ilgili birçok detaya hakim olmamız gerekir. Hangi tarzın, kumaş türlerinin ve kıyafet kesimlerinin bizim vücut şeklimize uygun olduğunu bilmek ilk sırada gelir. Çünkü kumaşların ve detayların sizin bile inanamayacağınız illüzyon etkisi yarattığını keşfederek ve bu hileleri nasıl daha iyi görünmek için kullanacağınızı görüp şaşırırsınız. Son olarak yüz şeklimiz çok önemlidir. Böylelikle hangi aksesuar şekillerini kullanacağımızı, saç şeklimizin nasıl olacağını, gözlük çerçevesi seçimimizi ve türban stilimizi ona göre belirlemiş oluruz. Yüz şeklimizi bildiğimizde tüm bu detaylara göre alışveriş yapabilir ve en iyi şekilde görünürüz. Hepimizin yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi de “hayatım boyunca alışveriş yaptım ve halen giyecek bir şeyim yok! Hiçbir zaman giyecek bir şey bulamıyorum” dur. Hedefimiz daha az giysi fakat daha çok giyecek kıyafet olmalıdır. Doğru bir alışveriş listesi ile daha az harcayarak ve zahmetsizce doğru giyinmek bize zamandan ve paradan kazanç sağlar.

Gelin bu bahar gardırobunuzu elden geçirin. Artık size uygun olmadığını düşündüğünüz kıyafetleri dışarı çıkararak, gerekli ve eksik olan parçaları belirleyin. Hangi parçaları nasıl kombin edebileceğinize bakın. Daha az ve planlı alışveriş yaparak daha verimli bir yatırım gardırobu yaratın. Gereksiz ve sonradan giymeyeceğiniz hiçbir parçayı almayın, indirimde bile olsa.

Doğru alışveriş yapmak ve giyinmek bir sanattır aslında. Kişisel imajın ve markalaşmanın bu kadar önem kazandığı yeni yüzyılda ister evde oturun ister serbest çalışan, ister yönetici olun ister uzman günün sonunda herkes sizi ilk olarak görünümünüzle yargılayacak ve tanıyacaktır. Kısacası doğru bir görünüme sahip olursak, kalabalıklar içerisinden sıyrılırız ve her durumda bir adım öne geçmiş oluruz; çünkü insanlar gördüklerine inanırlar.

“Zarafet göze batmak değil, akılda kalmaktır” demiş Giorgio Armani.

Hepimizin çok iyi bildiği bir hikaye ile haftaya kadar sevgiyle kalın..

Akşehir’in beyleri Hoca’yı yemeğe davet etmişler. Hoca nereden bilsin; davete, günlük kıyafetiyle katılmış. Katılmış ama ne hoş geldin, ne sefa getirdin diyen var. Herkes, allı pullu kıyafetlilere el pençe duruyormuş. Hoca, bir koşu evine giderek, sandıktaki işlemeli kürkünü giyip yemeğe geri dönmüş. Az evvel hoş geldin bile demeyenler, önünde yerlere kadar eğilmişler. Hoca’yı, yere göğe sığdıramayıp başköşeye oturtmuşlar. Kuzunun en hasını önüne koymuşlar. Herkes Hoca’nın yemeğe başlamasını bekliyormuş. Hoca, bir taraftan kürkünün kolunu sofrada sallamaya, bir taraftan da “Ye kürküm ye, ye kürküm ye!” demeye başlamış. – İlahi Hoca, demişler, kürkün yemek yediğini kim görmüş?             Hoca taşı gediğine koymakta gecikmemiş: – Kürksüz adamdan sayılmadık… İtibarı o gördü, yemeği de o yesin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Ticari Hayat Gazetesine ve Şira Yıldız Asan’a aittir. Kaynak gösterilirse veya habere aktif link verilirse köşe yazısı/haberin tamamı/bir bölümü kullanılabilinir.


http://www.ticarihayat.com.tr/yazar/HER-SEY-KISISEL-IMAJ-OLDU-/2090

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir