skip to Main Content
122

GÜZELLİK TİCARETİ (55)

55_22.03.2019

GÜZELLİK TİCARETİ

Bu yazımı okumadan geçmeyin derim zira arkasında gerçekten büyük bir emek yatıyor. Yazımı tüm okuyucularım için yazıyorum çünkü artık herkes güzel gözükmek istiyor ve bunun için de birçok farklı yöntem deniyor ve uygulattırıyor. Sizler için son haftalarda bizzat araştırmalar yaptım, hem birçok merkezi aradım hem de bazılarına giderek görüşme yaptım. Tüm bu birikimlerimi de sizlerle açık bir şekilde paylaşmak istedim. Öncelikle o kadar çok merkez, klinik, hastane ve uzman var ki aklınızın karışmaması elde değil. Her biri tabi ki müşteri kazanma peşinde olduğu için, güzellik işlemleri bildiğiniz pazarlama işine dönüşmüş durumda. Tüm bu görüşmelerimden sonra ise bu alanda hangi yolları izlemeniz daha doğru olacaktır diye sizlere birkaç öneri sunmak istedim.

Güzellik alanında o kadar fazla ve çeşitli uygulama var ki, nereden ve nasıl başlayacağınızı bile şaşırıyorsunuz. Bir başka sorun ise artık herkesin her şeyi her yerde yapması uzman olsun olmasın. Merdiven altı botoks ve dolgu uygulamalarını medyadan takip ediyoruz zaten. Estetik ameliyat kısmı içinde aslında yazacağım birçok şey geçerli fakat ben ameliyatsız estetik kısmını yani dermotolojik uygulamaları detaylı araştırdım. Öncelikle ne yaptırmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer daha önceden hiçbir uygulama yaptırmadıysanız ve bu konuda da bir doktorunuz yoksa bu biraz zaman alabiliyor. Sizlere tavsiyem öncelikle bol bol internette araştırma yapmanız. Tüm uygulamalar hakkında bilgi edinmeniz ve bir fikir sahibi olmanız.

Emin olun araştırma yaparken bir iki uygulama istekleriniz doğrultusunda aklınıza yatacak ve bunların üzerinde yoğunlaşacaksınız. Daha sonra aklınızda kalan uygulamalar için klinik araştırması başlayacak. Benden size tavsiye ister botoks, ister dolgu, ister fokuslu ultrason, ister mezoterapi her ne olursa olsun kesinlikle bir doktora yaptırmanız. Bu bir klinikte estetik cerrah da olabilir bir dermatolog da. Peki gideceğiniz kliniği nasıl seçeceksiniz? Öncelikle gene internette size uygun kriterlere göre bir arama yapıp bunları bir liste haline getirebilirsiniz. Ardından bu klinik veya orada uygulama yapan doktor hakkında şikayet var mı diye araştırın. Google amcamıza şikayet yazın, eğer varsa size hemen hepsini dökecektir. O çok ismi olan veya tavsiye edilen yerler hakkında okuduğunuz şikayetlere inanamayacaksınız bazen. Diyelim ki seçtiğiniz doktor veya klinik hakkında hiçbir kötü geri dönüşe rastlamadınız, o vakit bu araştırmadan geçen yerlerin listesini alıp tek tek yaptıracağınız uygulama hakkında bilgi ve fiyat almanızı öneririm telefonda. Çoğu yer telefonda bilgi veriyor ve sizi oraya getirtmek için çeşitli ikna yöntemlerini kullanıyor.

Benim hayretler içinde kaldığım durum ise, inanılmaz fiyat farklılıkları ile karşılaşmam oldu. Bu durumda bölge bölge bilgi toplamaya karar verdim ve bu tarz kliniklerin yoğunlaştığı semtleri listeleyerek semt bazında ilerledim. Şaşırtıcı olan ise aynı semtteki fahiş fiyat farklıklarıydı. Örneğin Nişantaşı semtinde neredeyse her apartmanda bir estetik, dermatolog ve güzellik kliniği var. O bölgedeki güvenilebilecek tüm klinikleri aradım ve birkaç uygulama hakkında bilgi ve fiyat aldım. Bilgi genellikle aynısıydı fakat ücretler çok çok farklı. Örneklemem gerekirse; botoks için 800tl den 1800tl ye aynı marka ilacı kullanarak, saten yüz germe için fda onaylı aynı makine ile 2500tl den 8000tl ye çıkan bir fiyat aralığı şaşırtıcı idi. dolayısı ile her zaman pahalı olan iyidir diye bir inanışı da böylelikle yıkmış oldum zira uygulayacak kişiler çoğu doktor ve yıllardır bu işi yapan kişilerdi. Randevu alıp gittiğinizde eğer paracıl olmayan ve daha insalcıl bir doktora denk geldiyseniz bir kere sizden ön görüşme ücreti almıyor (ki alanlar var buna da denk geldim) ve gerçekten size en doğru uygulamayı önerip sadece yapılması gerekenleri tavsiye ediyor. Eğer böyle bir yere denk gelirseniz çok şanslısınız çünkü çoğu yerin veya kişinin böyle olmadığını gördüm. Örneğin bir dermatoloğa görüşme için gittiğimde kendisi ön görüşme yapmadı. Yanında çalışan birisi uygulamalar hakkında bilgi verdi ve aynı gün içerisinde şunu sonra bunu akabinde şunu yapalım toplamda bu kadar ediyor nakitte biraz ineriz diye “pazarlama” kısmını bitirdi kendince. Karşımda doktor olmayan birisi belli başlı iğneli tüm uygulamaları sıralayıp bana yapılmasına uygun görmüş ayrıca da kendince iyi bir fiyat vermişti. Benim nasıl ve ne istediğimden tutunda, yüz şeklime ve yaşıma ne uyacağının hiçbir önemi yoktu onlar için.

Bence olması gereken; kişinin yaşına, fiziğine, yüz tipine, cilt tipine, istek ve beklentilerine en uygun ve gereken işlemi yapmaktır sadece. Korkunç bir ticarete dönüşmüş durumda güzellik sektörü ve bundan istifade edenlerle dolmuş bir ortam. Çoğunlukla size karşılaştığım süreci anlatıyım, sizin ihtiyacınızdan daha fazlasını yapmak ve aslında olmasa da olur ek uygulamalar için sizi ikna ederek daha fazla kazanç peşinde olmak. İnanın benim bu süreçte güvenim zedelendi sektör hakkında.

Burada esas olan güvendiğiniz ve bildiğiniz bir yere gitmek. Eğer henüz bu işlerin başındaysanız, güvendiğiniz bir yer yok ise ve araştırma halindeyseniz, özetle şunlara dikkat etmenizde fayda var araştırma yaparken; klinik ve doktor hakkında bilgi, uygulama hakkında yeterince bilgi, uygulama süresi, uygulamayı kimin yapacağı, makinelerin onaylı olması, kullanılacak ürünlerin markaları, uygulamadan önce paketi kontrol ederek sizin yanınızda açılması, bir şeye imza atmadan önce size verileni okumanız ve tam aklınıza yatmayan işlemi yaptırmamanız çünkü son pişmanlık fayda etmez.

Unutmayın herkese her işlem uygun olmayabilir, komşunuz veya arkadaşınıza yapılan bir uygulama sizde farklı durabilir veya alerjik bir reaksiyonla haftalarınız zehir olabilir birde bunun yanında bütçenizden olursunuz. Maalesef ki bu alanda da güvenler zedelenmiş ve her şey maddiyat olmuştur o yüzden güzelleşelim derken hem paramızdan hem de var olan güzelliğimizden olmayalım. Her zaman doğal ve sade görünüm daha çekicidir; burada as olan bize en uygun olacak uygulamayı bulmak ve abartmadan yaptırmak olacaktır.

Çok sevdiğim bir atasözü ile sevgiyle kalın diyorum haftaya kadar.. “Yüzü güzelden usanılır, huyu güzelden usanılmaz.”  #iyiliktenyanaol

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Ticari Hayat Gazetesine ve Şira Yıldız Asan’a aittir. Kaynak gösterilirse veya habere aktif link verilirse köşe yazısı/haberin tamamı/bir bölümü kullanılabilinir.

http://www.ticarihayat.com.tr/yazar/GUZELLIK-TICARETI/2060

This Post Has 2 Comments
  1. Eline emeğine yüreğine sağlık topluma dair ne varsa araştırıyorsunuz bu yüzden sizi tebrik ediyorum kıymetli hocam selamlarımla..👏👏🙏🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir