skip to Main Content
Renk0

DOĞRU RENK SEÇİMİ (59)

59_26.04.2019

DOĞRU RENK SEÇİMİ

Baharın gelmesiyle birlikte her yer cıvıl cıvıl olmaya başladı. Ağaçlar çiçek açtı, doğa renklendi ve sokaktaki çiçekçilerin tezgâhlarındaki rengarenk, çeşit çeşit çiçekler içimizi açtı. İçimiz kıpır kıpır yazı beklerken daha renkli giyinmeye başladık. Kışın koyu tonlarından uzaklaşıp yazın moda renklerini araştırıp ona uygun giyinme çabalarımız başladı bile. Çoğunlukla yeni kıyafet alırken sevdiğimiz ve bize yakıştığını düşündüğümüz renkleri seçeriz. Peki, size en çok yakışan renk hangisi? Neden bazı renkleri giydiğimizde yorgun görünürken bazı renkleri giydiğimizde uzaktan bile fark ediliriz. Aslında işin sırrı kendi cilt tonumuzda!

Giydiğimiz her kıyafetin, kullandığımız her aksesuarın kendine göre özel bir tonu ve rengi vardır. Bu tonlar ve renkler bizim cildimizle temasa geçtiği an dışarıya tahmin bile edemediğimiz bir enerji alanı oluşturur. Cildimizin tonuna göre en uyumlu, en doğru ve bize en iyi yakışacak olan renkleri seçmemiz etrafa doğru enerji yaymamızı sağlar. Çevrenizdekiler sizi bir yerde gördüklerinde, “Bu renk seni çok açmış, bugün yorgun gözüküyorsun sanki, bu renk seni daha yaşlı göstermiş” dediklerinde bilin ki, giydiğiniz kıyafetlerin renkleri cilt alt tonunuzla ya uyum içinde olmuş ya da olmamış. Çünkü herkese her renk yakışmaz. Cilt alt tonumuzu öğrenmek ve buna göre kendimize uygun renk tonlarını seçmek çok da zor değil aslında. İnsanların genel olarak üç farklı cilt alt tonları vardır; sıcak, soğuk ve natürel tonlar.

Bunu öğrenmek için iki yol vardır; birincisi gün ışığında büyük bir ayna karşısına geçip oturun ve cildinizi inceleyin, güneş ışınları asla yalan söylemez. İkincisi ise gümüş veya altın takıları cildiniz ile yan yana getirerek ton uyumunuza bakın. Damarlarınız daha mavimsi ise soğuk bir cilt alt tonuna daha yeşilimsi ise sıcak bir cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Takılarda ise gümüş soğuk ton, altın sıcak ton ve bakır ise natürel tondur. Eğer damarlarınız hem yeşilimsi hem de mavimsi ise o vakit natürel bir cilt tonuna sahipsiziniz ve hem sıcak hem soğuk tonlardaki renkleri giyebilirsiniz.

Soğuk ciltliler mavi ve pembemsi cilt alt tonlarına sahip oldukları için, onlara en çok yakışacak olan renkler soğuk renklerdir. Mavinin her tonu, mat kırmızılar yani vişne, mürdüm tonları, pastel pembesi, eflatun, lila, zümrüt yeşili, lacivert, limon sarısı ve soğuk yeşil tonları. Hiç yakışmayacak olan renkler ise turuncu, krem ve toprak tonlarıdır. Sıcak ciltliler yeşil ve altın alt tonlarına sahip oldukları için ciltlerine uyum sağlayabilecek parlak renkleri seçmeli. En çok yakışacak olan renkler parlak kırmızı, turuncu, narçiçeği, sarı, koyu kahverengi, altın,  çimen yeşili, turkuaz, bakır, kurşuni gri, mercan, alev kırmızıları. Hiç yakışmayacak olan renkler ise soğuk kahve ve gri tonlarıdır.

Cilt altı renk tonları  pigmentlerle ilgili bir konudur. Dış görünüşümüze göre birbirimize beyaz tenli ya da esmer gözüyle bakabiliriz. Fakat cilt altı renk tonu,  seçtiğimiz renkler konusunda çok daha farklı şeyler söylemekte. Şayet cilt altı renk tonumuzu bilerek doğru renklerde giyinip, saçlarımızı doğru renklerde boyadığımızda çok daha şık ve güzel görünebiliyoruz.

Yani renklerin insanlar üzerindeki etkisi hiç de yabana atılır cinsten değil. Doğru renk kullanımı tabi ki sadece giyim alanında değil başka birçok alanda da önemini günden güne göstermekte. Örneğin girdiğimiz bir lokantadan neden kalkmak istemediğimizi, neden kapalı bir alanda otururken sıkıldığımızı ya da neden bir kişi ile konuşmaya kalktığımız zaman bize kaçamak cevaplar verdiğini hiç düşündük mü? İnanmayacaksınız belki ama işte bütün bunların cevabı aslında renkler. Renkler kendi dilleriyle karşınızdakine sizin karakterinizi sizden önce anlatıyor. İşte renklerin yadsınamaz etkisini fark eden şirketler, bunu iş hayatında sıklıkla kullanmaya başlamış ve çok da başarılı olmuşlar. Renkler hayatımızın parçası. Peki, renklerin hayatımızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Renk seçimimiz kimi zaman karakterimizi yansıtır ve hangi alanda olursa olsun seçtiğimiz rengin bize olumlu veya olumsuz geri dönüşleri olur. Ayrıca renklerin insan üzerindeki etkileri, ruh ve sinir hastalıkları başta olmak üzere, çeşitli hastalıkların tedavisinde de destekleyici olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında pazarlama, ekonomi ve siyaset gibi konularda da renklerin insan üzerindeki etkilerinden yararlanılmaktadır. O vakit renklere de kısaca bir göz atalım..

Beyaz; saflığın, temizliğin, masumiyetin, duruluğun ve sakinliğin simgesidir. Siyah; kendine güveni, gücü, tutkuyu, hırsı, bazen matemi, ciddiyeti temsil eder. Kahverengi; ağırbaşlılığın, samimiyetin, güvenirliğin, silikliğin, olgunluğun, sadeliğin rengidir. Yeşil; güven verir, cömertlik, huzur, sakinlik, dinçlik ve istikrarı temsil eder. Mor; asilliği, sıra dışılığı, tutkuyu, dengeyi, kendine güveni, sakinleştirici ve dinlendirici duyguları pekiştirir. Lacivert; otoriteyi, güveni, ciddiyeti, gücü temsil eden renktir. Mavi; sakinliğin, güvenin, tutarlılığın, sadakatin, hoşgörünün rengidir. Sarı; hızı, sıcaklığı, iddialılığı, değişkenliği, özgürlüğü ve hırslı temsil eder. Kırmızı; her zaman gençliğin ruh halini anlatan bir renktir. Canlandırıcı etkisi vardır. Şehvet, aşk, güç, iddia, cesaret, heyecan, agresiflik, hız, tehlike, liderlik, fark edilme, enerji, coşku ve yaşama sevincini harekete geçirir. Pembe; duygunun ve saf sevginin rengi olan, hayallerin ve korunma duygusunun pekişmesini sağlayan pembenin aynı zamanda ağrıları hafifletme gibi bir özelliği de bulunuyor. Uyum, neşe, şirinliğin ve sevginin simgesidir. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Turuncu; insanlarda bir tür rahatlama hissi oluşmasını sağlar. Turuncunun parlak tonları kalabalık içinde çok rahatça seçilir. Güven ve neşe hissi verir. Dinamikliğin, canlılığın, cesaretin ve gösterişin rengidir.

Renk seçimi deyip geçmeyin. Günün büyük bir bölümünü giydiğimiz renklerle geçiriyor veya bulunduğumuz ortamdaki renklerin bizde yaratmış olduğu etkisiyle yaşıyoruz. Renklerin insanın duygusal yaşamını etkileme özelliği son derece önemlidir. Çünkü renkler, insanların duyu organlarındaki algılamayı etkilemekte ve belli ölçülerde yanıltabilmekte ya da yönlendirebilmektedir. Bol renkli ve keyifli günlere..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Ticari Hayat Gazetesine ve Şira Yıldız Asan’a aittir. Kaynak gösterilirse veya habere aktif link verilirse köşe yazısı/haberin tamamı/bir bölümü kullanılabilinir.

 

http://www.ticarihayat.com.tr/yazar/DOGRU-RENK-SECIMI/2132

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir