skip to Main Content
23 Maddiyatın Siri Olduk

BİZE NE OLDU? -3 MADDİYATIN ESİRİ OLDUK (23)

BİZE NE OLDU? -3

MADDİYATIN ESİRİ OLDUK

 

Merhaba sevgili okuyucularım bu hafta “Bize Ne Oldu” yazı dizimin sonuncusu “Maddiyata Neden Esir olduk”..

Ne oldu da para insanlığımızın önüne geçti?

Maddiyat maneviyatı susturmuş durumda. Öyle bir dünyada yaşar olduk ki; maddiyat için kardeş kardeşi, akraba akrabayı, arkadaş arkadaşı, eşler birbirini, anne babayı, görmez ve saymaz oldu. Kimse kimseyi sevmez ve önemsemez oldu. Maddiyat için hemen her şeyden vazgeçer olduk. Git gide de bu daha da kötü bir hal alıyor. Kimse kimsenin derdini sormaz, ihtiyacını gidermez ve paylaşmaz oldu.

İnsanların tek hedefi para kazanmak olunca, bir kağıt parçasına esir olduk ve kırılma anı insanoğlu için burada başladı. Asgari bir yaşam standardı yok.. İş böyle olunca bazı insanlar para için her şeyi mübah görür oldu. Etrafta bir sürü insan evini geçindirmek için çok az paralara çalışıyorken, bazı işverenler nasıl daha az maaş verip kendime daha lüks bir hayat sağlarımın peşine düştü. Nasıl böyle acımasız oldu bu dünya diye düşünmüyor değilim. Gelir dağılımı maalesef hiç de adaletli değil, çünkü piramitin üzerinde olanlar daha da yukarılara gitmek için uğraşıyorlar bu fani dünyada. Tabi ki paralarıyla her sözlerini dinletecek imkanlarını da yaratıyorlar böylelikle. İnsanlık ölmüş kimin umurunda bu durumda.

Artık insanların geçinmek için para bulmaları şart oldu. Yani paraya çoktandır yenildik.. Para kazanamayanların insan olduklarını da unutur olduk hep birlikte.

Dürüstlükten taviz verdik ve toplumun günden güne kötüye gitmesine ön ayak olduk. Son yıllarda gelişen teknoloji insanlığın daha da fazla önüne geçer oldu. Akıllı telefonlar çocukları ve gençleri akılsız yaptı. Gençler maneviyatı unuttu maalesef son zamanda. Çocuklar akrabalarından, komşularından uzaklaştı. Bazıları dayılarını, teyzelerini, amcalarını, halalarını bilmez oldu. Sevgiye değil, paraya önem vermeyi öğrenir hale geldiler. Para kimdeyse onu sayar sever, arar, önemser olduk; maneviyatı olanları ise görmezden geldik.

Bütün bu maddiyat girdabı içerisinde, manevi değerleri unuttuğumuzda mutlu olamayacağımızı düşünmez olduk. Son yıllardaki gözlemlerime göre; iletişimi güçlü olmayan aileler çocuklarına vakit ayırmaz oldu ve bu nedenle çocuklar da mutsuz ve sevgisiz oluyor. Eşler birbirine güvenmediği için gün ve gün boşanmalar artıyor. Herkesin bildiği üzere geçmişte evlilikler ölüme kadar devam ederdi. Günümüzde para insanlığın önüne geçti. Toplum olarak çöküntü halindeyiz.

Maneviyattan gün geçtikçe uzaklaşıyoruz. Sizce bir kalp kaç kişiyi sever? Gençler bir ay biriyle bir ay başkasıyla çıkıyor. Cep telefonu veya çanta değiştirir gibi sevgili değiştiriyorlar. Onursuzluğun, ahlaksızlığın adı özgürlük olmamalı bence. Kutlamalar, bayramlaşmalar, geçmiş olsun temennileri, hal hatır sormalar cep telefonundan mesajla yapılmamalı. Maddiyat ve gösteriş baş tacı oldu, samimiyet ve içtenlik kalmadı. Vicdan ve merhametten yoksun bir şekilde yaşamayı doğru sanar olduk. Bence bu konuda din görevlilerine de önemli görevler düşüyor. Dinimiz ezberletilmemeli, sevdirilmeli, doğru bir şekilde benimsetilmeli ve öğretilmeli. Bir de hayır yapıyorsak eğer bunu egomuz için değil de, Allah rızası için yapmamız gerekir.

Maddiyatın konuştuğu, maneviyatın susturulduğu bir dünyada insanlık aramak biraz da zor olsa gerek. Maneviyatın tekrardan keşfedilmesini ümit ediyorum. Maneviyatın olduğu yerde; huzur, mutluluk, sevgi, aşk, paylaşım, doğru ve samimi iletişim olur. Her şeyden önce dürüstlük olur!

Aslında en büyük ders nedir biliyor musunuz sevgili okurlarım? Belki para bir şekilde gelir ya da gider. Bunun bir şekilde telafisi de olabilir. Fakat maneviyatınız zedelenirse, hiçbir maddi güç bunu kapatamaz ve iyileştiremez. Bunun telafisi gene ancak maneviyatla ve sevgiyle olur.

“Para hiç bir zaman insanı mutlu etmemiştir ve etmeyecektir, doğasında mutluluk yaratan hiç bir şey yoktur. Bir insan ne kadar çok para kazanırsa, o kadar fazlasını isteyecektir.” Benjamin Franklin

Peki sizce maneviyat mı, maddiyat mı öncelikli? Tabi ki en güzeli her ikisinin de olması bu devirde.. Kısa bir bilgelik öyküsü ile mutlu hafta sonları diliyorum.

Büyük Rus yazarı Turgenyev, soğuk bir akşamüstü evine doğru yola çıkmış. Yolda bir dilenci kendisinden para istemiş. Bütün ceplerini kurcalayan Turgenyev, ne yazık ki hiç para bulamamış. Bunun üzerine kendisine uzatılan soğuk elleri kendi elleriyle ısıtarak:

“Kusura bakma kardeşim sana verecek bir şeyim yok” demiş.

Dilenci; “Verdiniz ya efendim” demiş. “Bana kardeşim dediniz.”..

27.07.2018 (23)

ŞİRA YILDIZ ASAN

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Ticari Hayat Gazetesine ve Şira Yıldız Asan’a aittir. Kaynak gösterilirse veya habere aktif link verilirse köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kullanılabilinir.

http://m.ticarihayat.com.tr/yazar/BIZE-NE-OLDU-3-MADDIYATIN-ESIRI-OLDUK/1570

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir